header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

2 % pre portál ZITAVA.SK aj v tomto roku

 

Páčia sa vám naše aktivity, chcete podporiť ďalší rozvoj portálu ZITAVA.SK, či vydávanie regionálnych kníh alebo naše ďalšie aktivity? Podporte nás dvoma percentami z vašich daní! Počas existencie združenia sme aj vďaka dvom percentám uskutočnili projekty v oblasti ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva, zmapovali sme množstvo informácii z histórie, prispeli k ochrane životného prostredia, vzdelávali deti v oblastiach zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva a vydali krásne knihy.

Aby sme vám proces darovania dvoch percent uľahčili, nižšie si môžete stiahnuť potrebné tlačivá. V prípade, že máte doplňujúce otázky k 2%, kliknite na www.rozhodni.sk alebo nám napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Túto adresu použite aj v prípade, ak máte otázky k činnosti FONTISu alebo k použitiu 2%.

Údaje o prijímateľovi (o FONTISe):
Názov: FONTIS – občianske združenie
Sídlo: Lúky 1112/13, 952 01 Vráble
Právna forma: občianske združenie
IČO: 36109118
(SID nevypĺňate, netýka sa FONTISu!)

1. Ak ste právnická osoba:
Právnické osoby (PO) môžu poukázať 1,5% (2%) aj viacerým prijímateľom, avšak minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8,30 €.
To, či nám PO poukáže 1,5% alebo 2% závisí od toho, či nám (alebo inej organizácii) v roku 2012 do 31.3.2013 darovala financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel. Tým pádom môžu nastať dve situácie:
1.) Ak ste darovali financie akejkoľvek organizácii na verejnoprospešný účel podľa vyššie uvedeného, môžete nám darovať 2% z vašich daní. V daňovom priznaní vyplníte v časti IV. kolónky 1 a 2 a uvediete, že poukazujete 2% z dane (tak, ako po minulé roky)
2.) Ak ste takto financie nedarovali žiadnej organizácii podľa vyššie uvedeného, môžete nám darovať 1,5% z vašich daní. V daňovom priznaní vyznačíte, že poukazujete iba 1,5% z dane – vyplníte v časti IV. kolónku 3.
Do daňového priznanie vpisujete údaje o FONTISe, ktoré sú uvedené vyššie. Číslo účtu nepotrebujete, ani nikde neuvádzate. Okrem daňového priznania sa nepodávajú žiadne iné tlačivá (napr. darovacie zmluvy sú iba predmetom kontroly). Za FONTIS vpisujete iba IČO, SID neuvádzate, netýka sa FONTISu.

2. Ak ste fyzická osoba, ktorá si podáva sama daňové priznanie:
Vypočítajte si:
a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2012 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3,32 €.
b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2012 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín pre FONTIS a požiadate nás o Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti. Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Daňovému priznaniu je aj uvedené Potvrdenie, ktoré vám na požiadanie vydá FONTIS – stačí napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo zatelefonovať na 0908784987.
V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% (3%) z dane v prospech 1 prijímateľa.
Údaje o našej organizácii uvádzame vyššie. Číslo účtu našej organizácie nepotrebujete, ani nikde neuvádzate. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na príslušný daňový úrad podľa vášho trvalého bydliska. V tejto lehote zaplaťte aj daň z príjmov. Žiadne iné tlačivo okrem daňového priznania už nepodávate.
Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumu, ktorú ste poukázali, v prospech nášho združenia.

3. Ak ste zamestnanec a daňové priznanie za vás podáva váš zamestnávateľ:
Do 15.2.2011 požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň. Požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo „Potvrdenie o zaplatení dane". Z tohto „potvrdenia" si vypočítajte:
a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2012 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3,32 €.
b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2012 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín pre FONTIS a požiadate nás o Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti. Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Daňovému priznaniu je aj uvedené Potvrdenie, ktoré vám na požiadanie vydá FONTIS – stačí napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo zatelefonovať na 0908784987.
Údaje o organizácii (FONTISe) napíšte do „Vyhlásenia" spolu so sumou, ktorú nám chcete poukázať. Do kolónky „Rok" sa píše „2012". „Vyhlásenie" je už predvyplnené. Obidve tieto tlačivá (Vyhlásenie aj Potvrdenie) doručte do 30.4.2013 na príslušný daňový úrad podľa vášho trvalého bydliska. Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti!!! Číslo účtu našej organizácie nepotrebujete ani nikde neuvádzate. Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% (3%) v prospech nášho združenia.

Tlačivá na stiahnutie:

1.Ak ste právnická osoba:
Daňové priznanie pre PO

2.Ak ste fyzická osoba, ktorá si podáva sama daňové priznanie:
Daňové priznanie pre FO typu B

3.Ak ste zamestnanec a daňové priznanie za vás podáva váš zamestnávateľ:
Daňové priznanie pre FO typu A
Vyhlásenie

 

 

Informácie boli čerpané z www.rozhodni.sk

 

 

Share
© Soňa Trubíniová 12. február 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12