header
Dnes je piatok 19. apríl 2024
 

Archeologický výskum v Čiernych Kľačanoch


V Čiernych Kľačanoch práve v týchto dňoch prebieha archeologický výskum. Totiž cez obec bude v budúcnosti prechádzať rýchlostná komunikácia R1, spájajúca Nitru s Pohroním. A práve Archeologický ústav SAV v Nitre má možnosť uskutočniť riadny archeologický výskum konečne v predstihu.


Archeológovia skúmajú už mesiac vzácne pohrebisko z 10. a 11. storočia pri Čiernych Kľačanoch, v miestach, kde v roku 1974 našli obyvatelia Kľačian vzácnu pyxidu. V súčasnosti odkryli niekoľko desiatok hrobov pospolitého ľudu, v hroboch sú pochovaní muži, ženy, ale aj deti. Podľa odhadu archeologičky Barbary Zajacovej sa v lokalite nachádza zhruba do sto hrobov.

Tadiaľto, pri Čiernych Kľačanoch, povedie rýchlostná komunikácia R1

V hroboch našli súčasti odevu, železný nožík, keramiku, bronzové prstienky, náušnice, záušnice, sklenené a kostené koráliky. Archeológovia objavili aj mince z čias uhorských kráľov – poldenáre kráľa Šalamúna a Ondreja I. (druhá polovica 11. storočia). Hroby sú veľmi plytké a veľká časť z nich bola poškodená orbou. Časť pohrebiska pokračuje smerom k obci na západ. Kostry sú dlhé v priemere 180 cm, niekoľko kostier malo pri lebke mince. Archeologička Zajacová to vysvetľuje tak, že pozostalý vkladali mŕtvym do úst mince, ktoré mali slúžiť na prevoz na druhý svet. Všetky kostry sú orientované hlavou na západ.


Čierny flak za lebkou...

...je pozostatkom dreva...

...možno drevenej rakvy.

Jedna z objavených kostier má silne zhrubnutú holennú kosť, čo je dôsledok viacnásobnej zlomeniny. Dotyčný pravdepodobne trpel syfilisom.


Holenná kosť, je silne zhrubnutá...

Ďalej od pohrebiska, smerom na Veľké Vozokany, archeológovia objavili sídlisko z doby laténskej, kamennej, bronzovej, keltské objekty a z doby veľkomoravskej. Sú v ňom stopy po obilných jamách...


Stopy po železnom nožíku

Odtlačok po prstienku

Archeológovia uskutočňujú paralelne s výskumom v Čiernach Kľačanoch aj výskum vo Veľkých Vozokanoch a Tesárskych Mlyňanoch. V Tesároch pravdepodobne pôjde o včasnostredovké sídlisko. Výskum potrvá do konca tohto roka a pravdepodobne bude pokračovať aj na budúci rok.



Poďakovanie:
Ďakujeme archeologičke Barbare Zajacovej z Archeologického ústavu SAV Nitra za poskytnuté informácie a povolenie fotografovať lokalitu.

Share
© Mária Kotsalas 24. november 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12