header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Hostie nezabúda

Prvé januárové dni každého nového roka patria v obci Hostie už tradične memoriálu Michala Jurka a Michala Olejára. Tento rok prebehol už jeho 68.ročník. Memoriál je pamiatkou na smutné udalosti z 15. januára 1945, kedy v obci Hostie pri prestrelke zahynuli dvaja partizáni z východného Slovenska. Miestom ich posledného odpočinku je miestny cintorín v obci, a o ich spoločný hrob sa s úctou starajú členky ZO SZPB v Hostí. V nedeľu 13.1.2013 za mrazivého počasia začala pietna spomienka sv.omšou obetovanou za padlých partizánov, ktorú celebroval miestny rodák vdp. Emil Šútor. Ten v homílii poskytol vzácne svedectvo oných dní z pohľadu  vlastnej osobnej skúsenosti. Po sv. omši nasledoval akt kladenia vencov pri hrobe padlých partizánov. Veniec  na hrob svojho rodáka položila delegácia z Vyšného Slavkova /rodiska Michala Olejára/, na čele so starostkou obce p. Vierou Kašperovou, ako aj delegácia oblastného výboru SZPB v Nitre na čele s Dr. Jozefom Havlom.

Po tomto pietnom akte sa účastníci memoriálu presunuli k pamätníku v strede obce. pri pamätníku držali četnú stráž členovia Klubu vojenskej histórie Tekov v originálnych historických  uniformách.  V sprievode , za zvukov smútočného pochodu v podaní dychovej hudby Hostianka a po štátnej hymne položili k pamätníku padlým v II. sv. vojne vence predseda ZO SZPB Martin Benček, starosta obce Hostie Peter Štepiansky, poslanec NR SR za stranu smer-SD, Mgr. Marián Kéry, zástupca pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej Federácie, pplk . Andrej Guk a ďalší. Medzi pozvanými bola aj starostka obce Hosťovce a predsedníčka Požitavského regiónu p. Zita Koprdová, krajský riaditeľ PZ v Nitre pplk. JUDr. Miroslav Michalčík, prednosta obvodného úradu v Nitre, p. Martin Nemky, predseda konfederácie vojenskej histórie p. Jozef Hostinský, predseda OO SZPB v Zlatých Moravciach p. Ivan Malý so sprievodom a mnoho ďalších vzácnych hostí. Po štátnej hymne SR začala športová časť memoriálu.

Na štart sa postavilo celkovo 84 bežcov od škôlkarov až po veteránov nad 60 rokov. trať bola pomerne náročná a zľadovatená, no ani to neodradilo mnohých mužov a ženy zabojovať o medaily.  Víťazom hlavnej kategórie mužov v behu na 9 km sa už po štvrtý krát stal p. Imrich Maďar a okrem hlavnej ceny si odniesol aj pohár starostu obce Hostie. Pretekári prišli nielen z okolia, ale preteku sa zúčastnili aj športovci z Trnavy, Trenčína, Piešťan a pod. Celý pretek absolvoval aj člen klubu vojenskej histórie  v uniforme so zbraňou na ramene, aby tak vzdal úctu padlým hrdinom. Po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien , medailí, pohárov a diplomov nasledoval slávnostný obed pre pozvaných hostí. V závere možno konštatovať, že spomienka a úcta hosťanov k vlastnej minulosti je stále živá a verím, žena o rok privíta  Memoriál  Michala Jurku a Michala Olejára  ešte viac športovcov ako tento rok.

Na záver si  dovolím  citovať myšlienku  jedného z prednesených  príhovorov:
„Nikdy nezabúdajme na vojnové obete, ani na utrpenie civilného obyvateľstva. Nezabúdajme ani na nepopierateľnú skutočnosť, že aj ich zásluhou je dnes Slovensko uznávanou a rešpektovanou krajinou, ktorá stojí na strane demokracie a slobody pre všetkých. Nech je aj dnešný deň pripomienkou toho, že obeta vlastného života pre život iných, je najväčšou hodnotou, akú môže  človek  človeku odovzdať.“

poslanec NR SR ...
pplk. Andrej Gu...
Príhovor staros...
Starostka obce ...
Víťaz hlavnej k...
malí športovci
Víťazi - kateg...

Share
© Martin Benček 17. január 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12