header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Kačica mandarínska na Zlatňanke

Hostiansky potok, v rušnej časti mesta Zlatých Moraviec nazývaný Zlatňanka, sa vyznačuje príjemným životným prostredím, kde sa možno stretnúť s rôznymi druhmi živočíchov. V zimnom období sa na jej vodnom toku zdržuje množstvo kačíc divých, ktoré pri nedostatku potravy vyhľadávajú blízkosť človeka. Na Zlatňanke možno v súčasnosti pozorovať nezvyčajný jav. V kŕdli kačíc divých možno pozorovať prítomnosť kačice mandarínskej, nepôvodný druh z Východnej Ázie, kde tieto vodné vtáky patria k ohrozeným druhom živočíchov.

Aix galericulata patrí k najkrajšie sfarbeným kačiciam na svete. Do Európy sa tento druh kačíc dostal v 18. storočí. Najpočetnejšie populácie kačice mandarínskej sa v súčasnosti nachádzajú vo Veľkej Británii. Na Slovensku ich nájdeme v zoologických záhradách, ale tieto nádherné vodné vtáky patria aj k obľúbeným chovným druhom v zajatí. Kačica oproti káčerovi je nenápadne sfarbená do hneda, má biele brucho a okolo očí biely pásik. Kačice mandarínske rady posedávajú na konároch stromov a vyčnievajúcich skalách nad hladinou vody. Hniezdia v bútľavých stromoch a vedia výborne lietať. Zimné obdobie ľahko prežívajú a na jar sa z 9 -15 vajec liahnu mláďatá, ktoré sú po 40 dňoch schopné lietať.

Zaujímavosťou tohto druhú kačíc je, že sú jediným druhom, ktoré sa nemôžu krížiť s inými druhmi kačíc. Preto od kačice mandarínskej nemožno očakávať, že v jarných mesiacoch vyvedie na vodnú hladinu Zlatňanky nové potomstvo.

Pomocná literatúra:
Vodnevtaky.wz.cz/mandarinka.htm
Identifikácia: Ján Gúgh, Slovenská ornitologická spoločnosť/BridLife Slovensko

.
.
.
.
.

Share
© Anton Kaiser 23. január 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12