header
Dnes je piatok 19. apríl 2024
 

Kaštiele Nitrianskeho kraja

Vidiecke sídla sú svedectvom života vyššej šľachty v minulosti, ktoré si musíme chrániť ako cenný historický poklad a posolstvo stavebnej zručnosti našich predkov. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva usporiadal Nitriansky samosprávny kraj, Krajský pamiatkový úrad v Nitre a Ponitrianske múzeum dňa 15. 9. 2010 vo výstavných priestoroch múzea v Zlatých Moravciach otvorenie výstavy Kaštiele Nitrianskeho kraja.

Výstavu tvorí 63 obrazových dokumentov pamiatkovo chránených objektov z rôznych slohových období so zaujímavými údajmi o ich technickom stave s popisnou a fotografickou dokumentáciou národných kultúrnych pamiatok Nitry a nášho regiónu. Prevažnú časť výstavy tvoria prekrásne historické pamiatky so zachovalými prvkami slohu z obdobia klasicizmu, ku ktorým patria rovnako vzácne renesančné kaštiele z obdobia klasickej výstavby kaštieľov. Podrobnejšie sú prezentované kaštiele v Hajnej Novej Vsi, Brhlovciach a Solčanoch s ukážkami záverov architektonicko-historického, reštaurátorského či archeologického výskumu. Pre záchranu a obnovu kaštieľov bola väčšina týchto pamiatok vyhlásená za národné kultúrne pamiatky. Výstava obrazových dokumentov v bývalom Kaštieli rodiny Migazzi v Zlatých Moravciach potrvá do 31. 11. 2010.

Obrazová časť:

Do renesančného slohu patria Kaštiele:
Zordahelyiho kaštieľ v Nitrianskej strede, Marczibányovský kaštieľ v Oponiciach, Biskupský kaštieľ v Radošine, Kaštieľ v Topoľčiankach, v Nitrianskej Blatnici, Skýcove, Lukáčovciach, Nových Sadoch, Bátovciach, Rišňovciach Starý kaštieľ a tzv. Pyberovský kaštieľ vo Virte.

Barokové stavby:
Kaštieľ v Šalgovciach, bývalý Paulínsky kláštor v Horných Lefantovciach, kaštieľ v Lúčnici nad Žitavou, Wiczekovský kaštieľ v Horných Semerovciach, Želiezovciach, Rudňanský kaštieľ v Trávnici, Forgáchovský kaštieľ v Jelenci, v Mani, Továrnikoch, Malých Vozokanoch Bacskádyovský kaštieľ, Nevericiach a Hruboňove.

Barok – klasicizmus:
Kaštieľ v Horných Obdokovciach, Migazziho kaštieľ v Zlatých Moravciach, v Cabaj- Čápore a Horných Lefantovciach.

Klasicizmus – empír:
Kaštieľ v Krušovciach, Nitrianskej Strede, Nitrianskych Hrnčiarovciach – Dolná Malanta, Mojmírovciach, Apponyiovský kaštieľ v Oponiciach, Szentiványiho kaštieľ v Beladiciach a kaštieľ v Huli.

Historizujúce slohy – secesia:
Lindelóffovský Kaštieľ v Beladiciach, tzv. horný kaštieľ v Malých Vozokanoch, Žitavciach, Žemberovciach, Poľovnícky kaštieľ v Topoľčiankach, Arborétum Mlyňany vo Vieske nad Žitavou a kaštiele v Novej Vsi nad Žitavou.

Share
© Anton Kaiser 14. november 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12