header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Obnovujú sakrálnu pamiatku

V roku 2011 vzniklo Občianske združenie INVENIO so sídlom v Žitavanoch. Hlavným cieľom občianskeho združenia Invenio je záchrana a obnova drobnej sakrálnej architektúry, kultúrnych pamiatok a pamätihodností. Okrem uvedených hlavných cieľov sa chcú zakladajúci členovia združenia Ing. Cyril Šabo, PaedDr. Ondrej Valach a Jozef Raffaj venovať aj podpore rozvoja a ochrany duchovných a kultúrnych hodnôt, zachovávaniu kultúrneho dedičstva, miestnych a regionálnych tradícií, ochrane a tvorbe životného prostredia a zachovávania prírodných hodnôt, prezentácie živej kultúry a aktivít v kultúrno-osvetovej činnosti, ako sú festivaly, výstavy, kultúrne aktivity detí a mládeže, vzdelávacie aktivity zamerané najmä na podporu voľnočasových aktivít mladej generácie.

V tomto období sú ich aktivity zamerané hlavne na obnovu a záchranu zaujímavej sakrálnej pamiatky, ktorú miestni obyvatelia nazývajú ľudovo "Kiepa". Táto pamiatka sa nachádza presne na mieste stretu troch katastrálnych území Zlatých Moraviec, Topoľčianok a Žitavian. Má nezvyklý trojstranný stĺpovitý tvar a pravdepodobne mohla vzniknúť už v období rokov 1786 – 1792 s účelom označenia stavu po komasácii (sceľovania) pôdy. Na trojstrannom stĺpe je vytvorená malá nika, v ktorej sa nachádzala soška či relief s podobizňou niekoho zo svätých.
Na obnove "Kiepy" boli zatiaľ prevedené zemné úpravy okolia a začali sa prípravy na konečné reštaurátorské práce. Členovia OZ Invenio sú vďační za materiálnu pomoc Viliamovi Ondrejkovi, majiteľovi stavebnej firmy ViOn, ktorý sponzoruje náklady potrebné na rekonštrukciu sakrárnej pamiatky.

Kiepa medzi Zla...
Nika na umiestn...
Úprava okolia 3...
Členovia OZ Inv...
Reštaurátorské ...
Kiepa pri trati...

Share
© Ľudovít Chládek 21. máj 2014
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12