header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Požitavský dvor v Machulinciach

Horné Požitavie má ďalšie výnimočné zariadenie, ktoré je od konca augusta 2012 otvorené pre verejnosť s názvom Požitavský dvor.

Už pomenovanie naznačuje, že je to blízko Žitavy, na jej ľavom brehu, na okraji obce Machulince, vedľa hornej cesty spájajúcej Machulince a Žitavany. Atraktívna drevená stavba, pokrytá šindľom, je pútavá nielen vonkajším vzhľadom, ale aj interiérovým vybavením. Zaujímavá je predovšetkým tým, že nejde o priemyselnú drevostavbu, ale všetko drevené, tak celú stavbu ako aj vnútorné zariadenie, si vyrobil sám majiteľ Štefan Baranec so svojou rodinou. Bez nadsadenia to môžeme označiť ako umelecké dielo včítane dvoch drevených sôch, muža a ženy v životnej veľkosti podľa fotografie Machulinčanov, ktoré vytvoril rezbár – umelec. Osobne obdivujem a určite nie som sám, šikovnosť, nápaditosť, remeselnícku zručnosť a dobrý vkus staviteľa a majiteľa v jednej osobe, ktorý s pomocou celej svojej rodiny dokázal vytvoriť toto dielo.

Dvor s 80 miestami na sedenie a dve vnútorné pomerne veľké miestnosti pre 65 osôb, sú okrem zariadenia doplnené poľnohospodárskym náradím, ktoré sa používalo v minulosti. Tak tu nájdeme drevený voz, postroje pre záprah, hrable, vidly cepy, ale aj krosná a ďalšie nástroje na spracovanie konôp. Nedá sa vymenovať všetko, čo sa tu nachádza, okrem toho návštevník má aj pekný pohľad na okolitú prírodu.

Som veľmi rád, že majiteľ s rodinou prijal  návrh na pomenovanie Požitavský dvor, lebo Žitava si zaslúži aj takýto drevený skvost. Zariadenie bude slúžiť pre príjemné posedenie vonku či vnútri a v tomto zaujímavom prostredí sa môžu konať aj rodinné oslavy či firemné posedenia. Zatiaľ  pre návštevníkov podávajú alko a nealko nápoje s drobným občerstvením, ale pre vopred nahlásené podujatia vedia pripraviť požadované menu.

Požitavský dvor je otvorený denne od 16.00 do 22.00, v sobotu od 14.00 a v nedeľu od 15.00 hod.

Pohľad z cesty
Pohľad na Požit...
Na dvore je aj ...
Dvor plný nápad...
Dolná miestnosť...
Nechýba ani krb
Vchod z parkovi...
Miestnosť na po...
Dobové zariaden...
Spokojný stavit...

Share
© Ondrej Valach 02. september 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12