header
Dnes je streda 24. apríl 2024
 

Predbežné výsledky mikrogravimetrických meraní – kláštor Mariánska Čeľaď


Cieľom mikrogravimetrického prieskum v blízkosti kláštora Mariánska Čeľaď bolo nájsť oblasť s hustotným deficitom, ktorá by mohla byť prejavom podzemnej chodby, o ktorej medzi obyvateľmi okolitých obcí kolujú povesti už veľmi dlhú dobu. Ak nie sú indície, ktoré by pomohli obmedziť skúmanú oblasť, naše merania by boli ako hľadať ihlu v kope sena. Takže sme skúmali jamu (Obr.1), ktorá sa vytvorila blízko poľnej cesty vedúcej k zrúcanine kláštora asi pred 20-timi rokmi. Údajnou príčinou vzniku jamy (prevalenia) bola plne naložená Tatra s panelmi, ktorá viezla náklad na stavenisko hneď vedľa kláštora (informácie z okolitých obcí).  


Testovacie profily (3) sme zvolili tak, aby zmapovali okolie jamy (pozri Obr. 2). Ak je táto jama prejavom podzemnej chodby, naše merania by vedeli potvrdiť. Ako vyzerá také meranie gravimetrom, ukazuje Obr. 3. Práca to nie je náročná, keďže CG-5 gravimeter je plne automatický. Pre krátkosť času sa nám podarili zmerať tieto 3 profily, pre interpretáciu je však vhodnejšie mať hustejšie pokrytú oblasť.


Výsledné hodnoty Bouguerových anomálií sú zobrazené na Obr. 4, spolu s pozíciou prepadnutej jamy (pre lepšiu orientáciu). Jednotky meraného tiažového zrýchlenia, korektne povedané relatívne hodnoty tiažového zrýchlenia, sú miligaly (1 mGal = 10-5 m.s-2). Na výsledných mapách nás zaujímajú miesta s minimami (fialová farba), ktoré predstavujú zóny blízko pri povrchu so zníženou hustotou voči okolitým horninám. Môže ísť o prázdny priestor alebo len o ľahšiu horninu. Zaujímavým faktom je, že jama je posunutá mimo líniu, ktorá vznikne spojením miním.


Na Obr. 5 sú zobrazené inou formou len profily č. 1 a 3 (body pospájané čiarami). Profil č. 2 sa nedal použiť z dôvodu veľkého šumu. Na grafe je pekne vidieť už spomínané minimum, ktoré je na profile č. 3 posunuté doprava. Výsledky gravimetrie sú nádejné, ale s istotou prítomnosť chodby potvrdiť nevieme (2 profily sú málo). Avšak na základe týchto výsledkov, sa chystáme pokračovať v prieskume gravimetriou a ak sa podarí, aj inými geofyzikálnymi metódami. V budúcnosti plánujeme zahustiť profily v okolí jamy a v miestach anomálií. Tešíme sa na ďalší prieskum na krásnej lokalite a o výsledkoch budeme informovať.



Súvisiace články:
Mariánska Čeľaď, tajné chodby – realita alebo mýtus?
Tajomný kláštor nad Podhájskou


Použitá literatúra a pramene:
http://earth.google.com/


Jama v sprašiac...
Pozícia (pribli...
Gravimeter v ak...
Reziduálne Boug...
Graf reziduálny...

Share
© Marek Laho 10. jún 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12