header
Dnes je piatok 11. október 2024
 

Prelet aj nad Požitavím


Výstižne nazvaný projekt Prelet ponad Európou, ktorý realizuje Gymnázium na Hubeného ulici v Bratislave v spolupráci s lichtenštajnským gymnáziom vo Vaduze a Slovenskou ornitologickou spoločnosťou /BirdLife Slovensko, je zameraný na vtiahnutie žiakov oboch gymnázií do vtáčieho sveta a vtáčej migrácie, ktorá je symbolom slobody a prepojenia krajín, ktorými vtáky migrujú. Tábor sa konal od 3. 9. do 13. 9. 2009 na Žitavskom luhu pri obci Maňa, v okrese Nové Zámky za prítomnosti 45 žiakov a 5 pedagógov. Cieľom tábora bolo poznávanie vtáctva, histórie, kultúry regiónu a praktická pomoc vtáctvu. Všetky aktivity boli sústredené na Žitavskom luhu a smerovali k vysvetleniu vzťahov v ekosystémoch nížin a zákonitostí vývoja kultúrnej a prírode blízkej krajiny.

 

 

Na pokosenej 15 ha lúke spoznali rastliny, ktoré sú životne závislé na kosení, vtáky a iné živočíchy ktoré sú na tieto lúky naviazané. Poznanie súčasnosti a problémov, ktoré našu krajinu trápia boli doplnené informácie o vzhľade krajiny pred 60-imi rokmi, a z toho vyplývajúce problémy s ekologickou stabilitou životného prostredia, najmä poľnohospodárskej krajiny. Medzi hlavné činnosti, ktoré žiaci prakticky uskutočňovali počas tábora patrili hrabanie biomasy v problematickom teréne a príprava územia na ďalšiu hniezdnu sezónu, stavba vtáčích búdok pre krakle, dudky a menšie spevavce, a v neposlednom rade sa zrealizovala obnova panelov náučného chodníka, ktorý sme slávnostne znovuotvorili 7. 9. 2009.


Počas návštevy čoraz vzácnejších dubových lesov na nížine, sa žiaci dozvedeli o základných funkciách lesa a jeho význame pre človeka a pre lesné druhy vtákov. Okrem práce a poznávania vtáctva, sa žiaci oboznámili aj so životom na ekofarme na Mašekovom mlyne, priučili sa jednému z tradičných remesiel Požitavia – prútikárstvu, a spoznali viaceré mestá, ich kultúru a históriu v regióne Podunajska. Projekt Prelet ponad Európou je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Obnovu náučných panelov podporila Nadácia VÚB a obec Maňa. Krstným otcom chodníka sa stal pán starosta obce Maňa Igor Sádovský.


 

Share
© Ján Gúgh 08. október 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12