header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Regionálny historik Jozef Trubíni získa v tomto roku Cenu mesta Vráble


Jozef Trubíni je učiteľ, spisovateľ, ilustrátor kníh a regionálny historik. Kreslí karikatúry, ilustruje svoje vlastné knihy a zostavil niekoľko maľovaniek pre deti. Je autorom a spoluautorom 11. monografií a knižných publikácii.


V roku 1998 zostavil prvú knihu o Požitaví pod názvom Požitavské povesti v spolupráci so spisovateľom Jozefom Melicherom. V knihe zmapovali päťdesiattri povesťových príbehov z povodia rieky Žitava. V roku 2004 spolu so svojim synom Ľubošom vydali knihu Osudy vrábeľských židov, ktorá sa dostala do 25 krajín sveta a v múzeu Jad Vashem v Jeruzaleme bola označená za najkrajšiu regionálnu knihu zo Slovenska. Zbieraniu ľudových povestí a nárečia sa Trubíni venuje intenzívne viac ako 20 rokov. A tak v roku 2011 vyšla vo Fontise kniha Nárečový slovník stredného Požitavia, v ktorej Trubíni zaznamenal takmer 4000 slovíčok a výrazov zo stredného Požitavia.


Naposledy vydal výpravnú publikáciu Vráble na /starých/ pohľadniciach, ktorú zostavil spolu s Jozefom Dukesom. Účinkoval v niekoľkých dokumentárnych filmoch Mlyny na Slovensku alebo v cykle (ne)celebrity, ktorý natočila Slovenská televízia.
Ročne absolvuje niekoľko desiatok besied a prednášok so študentami základných a stredných škôl v meste Vráble a v okolitých obciach. V súčasnosti finišuje na populárno-náučnej knihe pod názvom Po stopách požitavských mlynov.


Pred týždňom získal Čestné uznanie v súťaži Novomestský osteň - bienále kresleného humoru a satiry a onedlho získa už po druhýkrát Cenu mesta Vráble za propagáciu mesta a jeho reprezentáciu na Slovensku i v zahraničí.

Jozef Trubíni p...
Obálka prvej kn...
Trubíni počas r...
Jozef Trubíni p...
Prezentácia kni...
Jozef Trubíni p...
Potulky Jozefa ...
Trubíniho karik...
Detail karikatú...

Share
© Barbora Rajtárová 27. september 2015
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12