header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Seminár o rieke Žitava

  

Dňa 13. októbra 2006 sa uskutočnil vo Vrábľoch (Rodinná farma Mašekov mlyn) seminár o rieke Žitave. Toto podujatie organizovalo občianske združenie Bohatská šanca z Hurbanova. Počas podujatia odzneli zaujímavé prednášky. Ing. Veronika Klaneková z SVP Piešťany, odboru vodohospodárstva informovala o vývoji kvality vody v rieke Žitava. Vysoký výskyt ťažkýh kovov (niklu, zinku) a kyanidov bol v minulosti zaznamenaný v Lúčnici nad Žitavou. Kontrolné profily sú Zlaté Moravce, Tesárske Mlyňany, Lúčnica nad Žitavou a Dolný Ohaj.

Slovenský hydrometeorologický ústav zastupovala Mgr. Stanislava Bačíková. Rozprávala o povodí Dolného Ohaja, ktorý tvorí základný aj prevádzkový monitoring. Uskutočnili rizikovú analýzu na všetkých vodných útvaroch na Slovensku, kde sa hodnotia vplyvy, ktoré ovplyvňujú toky. Za občianske združenie SOSNA z Košíc bol prítomný MVDr. Samuel Pačenovský. Jeho prednáška o Revitalizácii riek a vodných tokov bola zameraná na ich skúsenosti s revitalizáciou tokov na Východnom Slovensku, najmä na rieke Hornád.

Na seminári sa zúčastnili zástupcovia SVP š.p. Povodie Váhu a Dunaja, Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave, Krajského úradu životného prostredia - vedúca odboru ochrany prírody a krajiny RNDr. Zuzana Jenčová, starosotovia obcí Dolný Ohaj a Bajč, občianske združenie SOSNA a primátor mesta Vráble Ing. Tibor Tóth.

Počas seminára bola podpísaná Dohoda o vytvorení neformálnej pracovnej skupiny s názvom: SPOLOČNOSŤ PRIATEĽOV RIEKY ŽITAVY, ktorej cieľom bude zlepšenie životného prostredia a zlepšenie podmienok trvalo udržateľného rozvoja v povodí rieky Žitavy.

 

Share
© Linda Salhová 05. september 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12