header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Tajomný reťazec 2


Tak ako každá minca má dve strany, tak aj každý z nás má potomkov po svojom otcovi, po mužskej línii a každý má svojho praotca. Samozrejme každý z nás má potomkov po línii svojej matky a svoju pramatku. Po doručení výsledkov testov Y-DNA som sa rozhodol dať si spraviť aj test mtDNA. Nakoľko moju vzorku DNA už mali vo firme, kde som si dával robiť test, tak nebolo potrebné zasielať ďalšiu vzorku. Zaujali ma hlavne informácie o výskume pána Bryana Sykesa.

Bryan Sykes, z firmy Oxford Ancestors, verí, že takmer všetci Európania sú potomkami iba siedmich žien, ktoré žili pred 10.000 až 45.000 rokmi. Každej z nich dal meno.

Sedem Eviných dcér:

Potomkovia prvej ženy pochádzajú z "Heleny“ sú z oblasti Francúzska
Potomkovia druhej ženy, "Xénie“, prišli na západ z Kaukazu
Potomkovia tretej ženy "Ursulini“ z Grécka
Potomkovia štvrtej ženy "Jasmini“ zo Stredného východu
Potomkovia piatej ženy "Tarini“ zo severného Talianska
Potomkovia šiestej ženy "Veldini“ zo Španielska
Potomkovia siedmej ženy "Katrini“ z Benátok


Firmy zaoberajúce sa DNA testami vypracujú a zistia pôvod záujemcu. Ak je záujemca európskeho pôvodu, priradia mu jednu zo siedmich Eviných dcér za pramatku. Ak nie je európskeho pôvodu, tak sú schopní vypátrať, od ktorých iných 29 matiek klanu pochádza. Týchto 36 pramatiek pokrýva celé ľudstvo. A záujemca dostane informáciu, kedy ktorá žila.

Takýto certifikát som dostal aj ja. Mám potvrdené, že mám v HVR1 v oblasti svojej mitochondriálnej DNA sekvenciu, ktorá ma zaraďuje do haploskupiny HV1 a haplotyp HVR1: 16067T-16355T.

Testy potvrdili skutočnosť, že po mojej matke patrím do haploskupiny HV1 ,ktorá je na Slovensku, ale aj v Európe mimoriadne zriedkavá, patrí do nej menej ako 1 % Európanov. Moja pramatka je Helena, pretože HV1 je vlastne Heleninou ,,pramatkou“. "Helena“ žila pred 20.000 rokmi na vrchole doby ľadovej. Ľadový príkrov sa v tom čase tiahol Európou do oblasti dnešného Berlína a v zime dosahoval úroveň francúzskeho Bordeaux.


Helenin rod žil väčšinu roka v jaskyniach, pravdepodobne na juhu Francúzska v pyrenejskej oblasti. Keď ľady ustúpili, vyrazili potomkovia Heleny všetkými smermi. Či je to len náhoda alebo prirodzený výber nevieme, ale Helena a jej klan sa veľmi rozrástol a rozšíril na veľké územie. Helena sa stala najúspešnejšou Evinou dcérou.

Počas nasledujúcich tisícročí sa Helenino potomstvo rozšírilo po celom kontinente.

Potomkov Heleny je možné nájsť na juhu v okolí Álp, na severe na Škótskej vysočine a na nórskych fjordoch a tiež ďaleko na východe za Uralom a v ruskej stepi. HV1 je však prakticky výlučne v Európe a v populáciách európskeho pôvodu. Katrina žila pred 15.000 rokmi na južných svahoch Álp, blízko Benátok. Živila sa kozorožcami a kamzíkmi z hôr. Keď ľadovce ustúpili, deti Katriny sa pustili ďalej na sever do údolí loviť mamuty a kozorožce. Jej potomkovia postupovali do údolia Rýna až dosiahli Severné more. Zamrznutý ľadový muž ,ktorý sa našiel v Alpách, žil pred 5200 rokmi, dostal meno Ötzi a bol potomkom Katriny.


Velda žila v Španielsku pred 17.000 rokmi. Stretla sa s poslednými Neandertálcami. Velda a jej potomkovia zdieľali zem s klanom Ursuly a súťažili o úbohé zdroje . Keď sa počasie začalo otepľovať deti oboch klanov začali putovať do nových krajín. Dostali sa do dnešného Francúzska, Británie, Nórska, Ruska. Dnes sa vyskytujú v severnom Fínsku a Nórsku.

Jasminina žila v Sýrii. Zatiaľ čo ostatné Evine dcéry museli znášať chlad, Jasminine deti si užívali tepla savany v Sýrii. Život tu bol dobrý. Potomkovia Jasmíny sa šírili cez Anatóliu do Grécka. Tam sa rozdelili a jeden prúd šiel cez Balkán hore úrodným údolím Dunaja a Labe. Druhý prúd sa dostal do oblasti okolo Stredozemného mora až do Španielska a Portugalska.


Najčastejšou líniou v slovenskej populácii je H 42%. Druhá najčastejšia je línia U 20% . Haploskupiny J a T majú približne okolo 10 %, ďalej je to haploskupina K okolo 5% . Skupina V len asi 2-3%. Ostatné skupiny sú zriedkavé.

Moje bádanie pokračuje. V celosvetovej voľne dostupnej databáze mtDNA haplotypov Mitosearch, ktorá obsahuje záznamy o desiatkach tisíc jedincov. Našiel som zhodu v dvoch prípadoch. Je to pani Barbara L. z USA a pani Lyn L. tiež z USA, ale pôvodom z Janova z Talianska. No a ja som tretí.

Nadviazal som písomný styk. Pani Lyn bola veľmi rada, že som sa ozval. Vymenili sme si informácie o našich rodinách, mali sme z toho dobrý pocit. Takto vďaka modernej vede i napriek priepasti mnoho generácii sa virtuálne stretli naše dve rodiny, ktoré mali spoločného prapredka po ženskej línii.


Súvisiace články:
Tajomný reťazec 1
Tajomný reťazec 3


Použitá literatúra a pramene:
Vlastný test mt-DNA
http://www.dnatest.sk (4. 1. 2009)
http://genebaze.cz (4. 1. 2009)
http://current.com/ (4. 1. 2009)
http://staging.familytreedna.com/ (4. 1. 2009)
http://www.oetzi-bz.it/index_gb.htm (4. 1. 2009)
http://www.mitosearch.org/ (4. 1. 2009)
http://www.tsakanikas.net/maternalclans.htm (4. 1. 2009)
Bryan Sykes - Sedm dcer Eviných

Knihy od Bryana...
Certifikát mtDN...
Ötzi bol potomo...
Haploskupiny mt...


Share
© Karol Ižold 15. január 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12