header
Dnes je štvrtok 19. september 2024
 

Turisti na Hrušove

Klub slovenských turistov Mestská organizácia Zlaté Moravce zorganizoval dňa 24. marca 2013 nenáročnú turistickú vychádzku na zrúcaniny hradu Hrušov. Prvá jarná túra viedla z Topoľčianok značkovaným chodníkom pastvinami žrebčína Košiar a Backová, Zámockým hájom s prebúdzajúcou sa jarnou prírodou Tribeča ešte so zvyškami snehovej pokrývky.

Obdivuhodná turistická atrakcia vynímajúca sa na kremencovej hôrke Skalka (488 m) je dielom mnohých storočí, ktorá patrí k málo hradom na Slovensku, na ktorom sa vystriedalo také množstvo panovníkov. Prvá zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. K jeho staviteľom patril aj Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti roku 1321 sa pevnosť dostala do vlastníctva kráľa Karola Róberta. Kedysi plnila funkciu strážnej obchodnej cesty vedúcej Skýcoveckou dolinou z Tekova do kotliny horného Ponitria. V roku 1369 sa hrad dostal do rúk šľachty a majitelia hradu často využívali hradnú posádku na lúpežné prepadnutia a pustošenie majetku svätobeňadického kláštora. Predpokladá sa, že v 14. storočí patrila k hradu aj strážna veža zvaná Živánska veža, ktorá neskôr plnila funkciu colnej stanice.

Neskôr hrad a panstvo predali Pavlovi Holému z Radnej a Ambrózimu Šarkanovi, ktorí ho o dva roky prepustili hradnému bojnickému a trenčianskemu kapitánovi Vavrovi Hrušovskému zo Záblatia. V polovici 16. storočia bol kráľovským majetkom a donáciou prešiel do rúk Juraja a Tomáša z Topoľčian. Poslednými majiteľmi hradu boli Rákociovci, ktorí ho vlastnili až do jeho zničenia v roku 1708. Pod jeho hradbami v doline Hostianskeho potoka sa nachádzala obec Hrušovské Podhradie, ktorá zanikla po spustošení hradu. Zo vzácneho architektonického skvostu sa zachovali veže, bašty, vstup do horného hradu, mnohé okenné otvory a delové strieľne, ktoré sú v rekonštrukcii členov občianskeho združenia Leustach. Krásne zveľadený hrad patrí k dominantným miestam horného Požitavia s peknými výhľadmi na okolité hory, obec Skýcov a severné časti pohoria Tribeč a Pohronského Inovca.

Po prehliadke stredovekej historickej pamiatky sa turisti vydali do Topoľčianok prírodnými krásami kremencovej hôrky Skalka a z prvej jarnej túry pohorím Tribeč si domov priniesli množstvo pekných zážitkov.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Share
© Anton Kaiser 02. apríl 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12