header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Unikátna lipa z Požitavia súťaží o titul Strom roka 2012. Podporte ju!

Od júla do 28. septembra môžu záujemcovia posielať svoje hlasy jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety „Strom roka“, ktorú vyhlásila Nadácia Ekopolis. Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne, unikátne, či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Patrónom 10.ročníka ankety je spevák Peter Lipa.

Do májovej uzávierky prišlo do Nadácie Ekopolis 69 návrhov stromov z celého Slovenska. Z prihlásených stromov vybrala odborná porota Top 12 stromov, ktoré teraz formou verejnej ankety súťažia o titul Strom roka 2012.

Medzi kandidátmi na prestížny titul je aj unikátna lipa malolistá (Tilia cordata) z Požitavia. Tento strom je jedinečný a pravdepodobne unikát na celom Slovensku. Strom je výnimočný tým, že je vytvorený až z 25 kmeňov, ktoré vyrastajú z jedného koreňa. Obvod kmeňa má 7,5 metra, obvod koruny je 89 metrov a výška stromu je 25 metrov. Vek stromu sa odhaduje na 90 rokov. Lipa rastie ako solitér na okraji poľa, neďaleko Kalvárie Sv. Anny v Zlatých Moravciach.

V prípade úspechu v ankete by bol dôvod na oslavu dvojnásobný. V tomto roku si totiž pripomíname 130. výročie od založenia Kalvárie Sv. Anny a prepojenie stromu s kalváriou je veľmi pravdepodobné. Keď sa postavila pred 130 rokmi kalvária vysadili ju lipami, ktoré časom vyrástli a zo semien ktoré vietor rozfúkal do okolia vyrástla aj naša unikátna lipa.

Dvadsaťpäťmetrovú lipu vidieť aj z niekoľko kilometrov vzdialeného mesta. Stojí na horizonte návršia, kde na jednej strane je kalvária a na druhej mestská skládka komunálneho odpadu. Tá však bude pomaly končiť a postupne bude prekrytá zeminou. Po zrekultivovaní skládky a úprave okolia, mohla by sa naša lipa stať lákadlom pre turistov, ako aj pre častých návštevníkov kalvárie.

Svoj hlas unikátnej lipe z Požitavia môžete odovzdať mobilným telefónom prostredníctvom SMS správy v tvare Strom medzera 07 a poslať na č. 7775, alebo priamo na www.ekopolis.sk, kde je zobrazených dvanásť finalistov z celého Slovenska, naša lipa má číslo sedem. Hlasovať môžete do 28. septembra. Stromy na prvých troch miestach dostanú po 333 eur na ošetrenie alebo úpravu okolia. Víťazný strom získa dendrologický posudok a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Lipu vidieť aj ...
Od lipy vľavo d...
Naša lipa na ok...
Lipa môže byť l...
25 kmeňov
Unikátnych 25 k...
Lipa v pozadí s...

Share
© Ľudovít Chládek 03. september 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12