header
Dnes je štvrtok 7. december 2023
 

V Starom Tekove sa opäť bojovalo


Písal sa rok 1945. Zúrivosť 2. svetovej vojny vrcholila. Nárek, krv, zranené duše, smrť blízkych, ale aj hrdinstvo a odvaha položiť svoj život za obranu, to všetko už trvalo takmer dlhých šesť rokov a šírilo sa ako nákaza skoro po celom svete. Aj naši slovenskí predkovia boli do tejto nie tak dávnej minulosti zapojení. Okúsili trpkosť ciest do koncentračných táborov, prázdnotu vystielaných obcí a zúfalstvo zo zničenej budúcnosti. Tí, ktorí doposiaľ vo svete prežili, sa zúčastnili oslobodzovacích bojov. Jedným z nich bol boj na Hrone. V tom čase si už na Hrone nemecké vojská vybudovali obranné pásmo. No 25. až 27. marca 1945 sa od územia Starého Tekova až po Žemliare podarilo spojeneckým vojskám násilne vniknúť cez rieku Hron a prelomiť obranné pásmo nepriateľa aj napriek tomu, že sa tu nachádzalo asi 5-tisíc nemeckých vojakov, približne 100 tankov a diel.


Spomínané ťažké a kruté udalosti nám nie sú ľahostajné. S úctou a vďakou si ich pripomíname. V tomto roku sa odohral už 6. ročník rekonštrukcie historických udalostí z 2. svetovej vojny. Klub vojenskej histórie Tekov a Konfederácia klubov vojenskej histórie Slovenska, Česka, Nemecka, Rumunska a Maďarska nám predviedla ukážku boja medzi Nemcami a vojakmi zo Sovietskeho zväzu a Rumunska z marca 1945. Divák mal možnosť vidieť historické bojové vozidlá, prepad americkej kolóny Wehrmachtom, bojovú činnosť prvého prieskumného práporu a samotný boj na Hrone, ktorý otvorila slovenská hymna. Zbrane, uniformy vojakov, hlasné výbuchy, horiace tanky, dobová hudba prispeli k zreálneniu deja, ktorý sa zakončil porazením a zajatím nemeckých vojakov a potleskom divákov. Aj napriek zlým poveternostným podmienkam program spestril zoskok z vrtuľníka, ukážky zásahu policajných pyrotechnikov a zásah poriadkovej polície proti výtržním skupinám, ktorej pomáhal aj dobre vycvičený policajný pes. Okolo celého bojového pola bol tento rok postavený val, ktorý umožňoval lepšiu viditeľnosť celého predstavenia. 

Týmto nezabudnuteľným výletom do minulosti sme si vysokou návštevnosťou uctili pamiatku boja a jeho hrdinov. Rovnako sa vyjadril aj pán prezident Ivan Gasparovič zaslaním posla, ktorý prečítal jeho podporu pre túto veľkolepú akciu. 


Share
© Erika Valachová 10. august 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12