header
Dnes je štvrtok 25. apríl 2024
 

Vtáčie búdky na Žitavskom luhu boli vo vode

 

Dňa 31. marca večer na Žitavskom luhu (Prírodná rezervácia), počas pravidelnej kontroly územia a avifauny, sa mi naskytol zvláštny pohľad – vo vode v juhovýchodnom močiari, pred hlavným stavidlom plávali 2 vtáčie búdky, 1 sýkorník a 1 búdka pre dudky. Priznám sa, nechápavo som hľadel na búdky a rozmýšľal čo hľadajú vo vode. Pravdepodobne mládež s priveľa jarnou energiou si ju potrebovala „vybiť“ a vtáčie búdky vošli vhod do „rany“. Búdky zhotovili študenti bratislavského a lichtenštajnského gymnázia na jeseň 2009 pod vedením Mgr. Jána Gúgha a učiteliek, v rámci medzinárodného projektu.

Vtáčie búdky „nedobrovoľne“ plávajúce v Žitavskom luhu (31. 3. 2010)

Búdky sme potom dňa 9. 9. 2009 spoločne inštalovali, v rôznych častiach chráneného vtáčieho územia Žitavský luh. Študenti tak mali možnosť sami si búdky vyrobiť a za našej pomoci i inštalovať. Vzhľadom k tomu, že močiar už bol v marci 2010 zaplavený a nemal som vysoké neoprénové čižmy, búdky som z vody vytiahol 1. 4. 2010, potom boli vysušené, natreté ochranným náterom (Luxol). Dňa 9. 4. 2010 boli opäť inštalované do skupinky jelší lepkavých, pri hlavnom juhovýchodnom stavidle, kde boli i pôvodne inštalované v roku 2009. Tentokrát som však búdky trvalo pripevnil na stromy za použitia 10 cm klincov (pôvodne boli pripevnené pozinkovaným drôtom). Hoci metóda „klincovania“ nie je zrovna pre stromy najvhodnejšia, teraz už máme však istotu, že búdky nik nezvesí.

Opätovná inštalácia vtáčich búdok na Žitavskom luhu, pohľad na jarný Žitavský luh (9. 4. 2010)

Šťastím bolo že mládež, ktorá búdky koncom marca zvesila zo stromov a vhodila do vody, búdky nerozbila, a že v búdkach ešte neboli znášky vtákov. Takže vlastne by som sa mal mládeži poďakovať, že napokon búdky skončili tak ako skončili, vo vode a nie rozbité a vhodené kdesi v kríkoch. Dobrú správu nedávno zvestoval J. Gúgh, že 27. apríla pri búdkach boli videné sýkorky, zostáva len dúfať že budú i obsadené.


Osobne ma teší zvyšujúca sa návštevnosť Žitavského luhu, ktorá z roka na rok má vzrastajúcu tendenciu. Musím konštatovať, že väčšina návštevníkov územia je disciplinovaná, územie si obľúbili a mnohí ľudia sa tu radi prechádzajú po trase náučného chodníka. Dúfam, že takto to zostane i naďalej a bude čo najmenej problémových návštevníkov. Všetkým prajem veľa krásnych chvíľ na jarnom Žitavskom luhu!



Súvisiace články:
Prelet aj nad Požitavím

Share
© Jozef Lengyel 02. máj 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12