header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Vydarená turistika

Ani včasné ranné vstávanie nás neodradilo od naplánovanej turistickej vychádzky a neoľutovali sme. Na Hrušove nás privítali slnečné lúče, ktoré už zdiaľky rozžiarili zrúcaniny stredovekého hradu.

Najprv sme obdivovali skvelú prácu dobrovoľníkov z Leustachu, ktorí zmenili hrad na nepoznanie. Celý čas nášho pobytu sme cítili prítomnosť Alžbety Rákocziovej – Erdödyovej, ktorá v roku 1703 istý čas žila na Hrušove. Veľa sme o tejto vzácnej žene hovorili a ona nám poslala ako darček kamienok, ktorý z ničoho nič spadol pred nás zo starého muriva. Výhľad na všetky svetové strany bol prekrásny.

Po rozlúčke s Alžbetou sme mali ďalšiu skvelú zastávku na Hostianskom (objekt Národného žrebčína). Tu nás privítali mladé erdžiace koníky, ktoré netrpezlivo čakali od nás nejakú pochúťku. Ťažko sa nám odchádzalo a dlho sme sa ešte obzerali na stádo koníkov, ktoré pobehovaliv ohrade vedľa cesty. Neďaleko nich, za inou ohradou, hrdo stáli ich rodičia, akoby ich sledovali, či je všetko v poriadku. Z účelovej asfaltovej cesty sme odbočili na lesný chodník, ktorým sme prišli k Veľkému rybníku topoľčianskeho parku. Voda v ňom bola zamrznutá, ľad sa leskol, ale sme neskúšali jeho hrúbku. Za krásne počasie sme niektorí poďakovali v Jaskyni Panne Márii. Nemohli sme obísť bývalý mlyn v parku a prezreli sme si všetky jazerá ako aj plastiky Alojza Stróbla.

Vďaka Barborke Rajtárovej sme našu možno 13 kilometrovú turistickú vychádzku zakončili v jazdiarni pri prekrásnom koni Jej Veličenstva anglickej kráľovnej. Tí, ktorí boli na našej poldennej vychádzke, boli spokojní, tí ktorí zaváhali, môžu ľutovať.

Pamätník T.G.Ma...
pri pamätníku
hrad Hrušov
hrad Hrušov
Národný žrebčín...
Národný žrebčín...
Topoľčianky
účastníci turis...

Share
© Ondrej Valach 29. december 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12