header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Vystúpenie folklórneho súboru Prílepčianka

 

Občianske združenie Prílepčianka pripravilo v Kultúrnom dome Prílepy dňa 25. augusta 2012 vystúpenie domáceho ľudového folklórneho súboru pod názvom Prílepské zvyky.

Druhý ročník kultúrneho podujatia otvorila predsedníčka OZ Prílepčianka Anna Michalkoc-Kudrejová, na ktorom privítala všetkých milovníkov folklóru a ľudovej umeleckej tvorivosti. V programe kultúrneho podujatia vystúpil spevácky súbor Prílepčianka a hrou na harmoniku Vladimír Rumanko zo Zlatých Moraviec. Súčasťou kultúrneho programu bolo pásmo rozprávania o rôznych zvyklostiach našich starých otcov a materí spestrované ľudovými piesňami, varenie lekváru v kotlíku, tak ako sa táto tradícia uchovala dodnes, malá výstavka ľudového oblečenia, výstava drevorezieb Štefana Doskoča zo Zlatna a bonsajov manželov Džundových z Topoľčianok. Vystúpenie folklórneho súboru bolo ochudobnené o ukážku varenia mydla a vystúpenie Štefana Doskoča hrou na fujaru, pretože tieto dva body programu sa z technických príčin neuskutočnili. Predmestská časť Zlatých Moraviec Prílepy žijú folklórom, odkiaľ sa ozýva hudba a spev, k čomu patrí tanec s príjemným občerstvením. Pred týždňom tu vystupoval ďalší domáci súbor Kolovrátok s programom Vitajte susedia, na ktorom sa zúčastnilo veľa nadšencov ľudového folklóru.

Bohatstvo našej slovenskej ľudovej kultúry potvrdzuje úspešná činnosť folklórnych súborov v celom regióne Zlatých Moraviec. Prílepčianka svojim zaujímavým kultúrnym programom Prílepské zvyky patrí k jedným z nich, ktoré úspešne prispievajú k rozvoju ľudových tradícií a prechovávaniu starých zvykov našich predkov.

Share
© Anton Kaiser 03. september 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12