header
Dnes je štvrtok 30. november 2023
 

Z Bujakovho vrchu na Vojšín

Horné Požitavie ponúka v týchto jarných dňoch zaujímavý tip na nenáročnú turistiku. Neďaleko Veľkej Lehoty na lokalite s ľudovým názvom Bujakov vrch kvitne vzácny a chránený poniklec veľkokvetý. Kopcovitá krajina s brezovými a lieskovými hájmi ponúka zaujímavé výhľady na Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč a Pohronský Inovec.
Z Veľkej Lehoty sa turisti môžu vydať po zelenej značke, ktorá sa asi po necelej hodine chôdze kríži s modrou značkou a práve tá nás dovedie k Bujakovmu vrchu a ďalej na Vojšín. Pre veľmi pohodlných turistov je tu možnosť odbočiť doľava z hlavnej cesty Veľká Lehota -Nová Baňa a po trochu rozbitej ceste sa dá doviezť až pri chatu pod Vojšínom. Odtiaľ je to chvíľa chôdze hore svahom po modrú značku. Ďalšie možnosti prístupu opísal p. Valach vo svojom článku Turistické zaujímavosti horného Požitavia.
Potom ako nás značka dovedie k Bujakovmu vrchu je škoda nepokračovať ďalej po modrej značke až na vrch Vojšín (819 m n.m.). Z Bujakovho vrchu na vrchol Vojšína je to asi hodina chôdze. Oddýchnuť si turisti môžu aj v tieni jedle, pod ktorou sa údajne zastavil aj prezident Masaryk. Na vrchole Vojšína je informačná tabula, lavička, pamätný kameň a samozrejme nekonečné výhľady na okolie. Pod vrcholom sa nachádza lyžiarsky vlek – Hubačov.
Tento kraj sa spomína aj v knihe Požitavské povesti od autorov Jozefa Trubíniho a Jozefa Melichera. Povesť sa volá Tajomná svadba pri prameni Žitavy.

Share
© Marek Rakovský 03. apríl 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12