header
Dnes je streda 21. február 2024
 

Zimný hosť zo severu

Pozorovať chochláča severského na našom území, pochádzajúceho zo Škandinávie a Sibíri, nebýva každodennou príležitosťou, pretože tento druh vzácnych vtákov prilieta na Slovensko zvyčajne iba raz za niekoľko rokov. Podľa štatistických údajov Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, zimný hosť zo severu k nám zavítal v celých kŕdľoch naposledy v rokoch 2008/2009. Tohto roku opäť prilieta na Slovensko a ich pozorovanie v týchto dňoch v okrajových častiach mesta Zlatých Moraviec prináša neobyčajný zážitok.

Chochláč severský (Bombycilla garrulus) hniezdi v ihličnatých a brezových lesoch. Do južných krajín Európy prilieta v zimných mesiacoch vo veľkých kŕdľoch pravdepodobne iba v období nedostatku potravy na svojom území. Tvarom tela sa podobá na škorca, ale jeho nápadným vonkajším znakom je veľký chochol a pestrá farebnosť samca. Ide o kombinácie farieb kakaovohnedá, čierna, na krídlach so žltými, červenými a bielymi kresbami a žlto zafarbeným chvostom. Samica a mláďatá chochláča severského sa vyznačujú menšou farebnosťou. Živí sa prevažne dužinatými plodmi ako šípky, plody jarabiny, trnky, pozostatkami jabĺk ale i hmyzom.
Chochláč severský je zákonom chránený a patrí k ohrozeným druhom vtákov. V našich zemepisných šírkach ho možno vidieť do konca marca, kedy na naše územie prilietavajú prví poslovia jari. Jeho výskyt na hornom Požitaví patrí k zaujímavostiam migrácie vtákov pri poznávaní našej okolitej prírody.

 

Pomocná literatúra:
www.vtaky.sk

.
.
.
.
.
.
.

Share
© Anton Kaiser 11. marec 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12