header
Dnes je pondelok 27. máj 2024
 

Žitavská kosa 2011

 

Príjemné sobotné popoludnie prišlo stráviť 6. 8. 2011 na Žitavský luh viac ako 50 dospelých účastníkov a detí. Slnečné počasie prialo podujatiu a krátko po 14 hodine sa začali zbiehať prví účastníci. Tento rok malo podujatie charakter krátkeho kurzu kosenia v podaní Staršinu slovenského koseckého spolku Lukáša Janošku v spoločnosti kosca p. Ľubomíra Pastuchu. 

Počas kurzu sme sa dozvedeli a vyskúšali si ako správne nakovať kosu, osadiť kosu a záujemcovia sa naučili rôzne techniky kosenia. Pripomenuli sme si a najmä aj vyskúšali spôsob kosenia a hospodárenie na lúkách v minulosti a nevyhnutnosť starostlivosti o lúky pre zachovanie biologickej rozmanitosti. V súvislosti so zabezpečením manažmentu lúk sme spomenuli účastníkom rôzne možnosti využitia lúčnej biomasy ako obnoviteľného zdroja energie na výrobu tepla, výrobu kompostu a samozrejme využitie na krmovinárske účely. V priebehu dňa sme sledovali z lúk preletujúce kane močiarne, beluše veľké a volavky popolavé. K večeru sa za charakteristických hlasových prejavov zlietavali na hromadné nocovanie strnádky lúčne a trasochvosty žlté. 

Pre deti boli pripravené rôzne pohybové hry a aktivity. Podujatie sme ukončili pozorovaním vtáctva zo svahu na východnej časti územia. Potešili nás 3 odpočívajúce lyžičiare biele, 3 žeriavy popolavé, kane močiarne priletujúce na nocovisko, beluše malé, kačice chrapačky a ďalšie vodné vtáctvo.

 

Ďakujeme účastníkom a pomocníkom pri zabezpečení podujatia. Tešíme sa na ďalšie stretnutia na Žitavskom luhu.

 

 

Share
© Ján Gúgh 11. august 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12