header
Dnes je utorok 16. august 2022
 

Život a dielo Františka Horniaka

V júni 2010 sa pripravuje vydanie publikácie Zúbkovaný svet Františka Horniaka, v ktorom bude predstavené dielo nášho rodáka, grafika, prvého slovenského rytca v známkovej forme, ktorý sa svojou prácou prepracoval medzi popredných svetových rytcov. Narodil sa 16. júna 1956 v Žikave pri Zlatých Moravciach. Detstvo prežil v rodnej obci. Tu navštevoval 1. - 5. ročník základnej školy. II. stupeň, 6. – 9. ročník, absolvoval v Topoľčiankach. Vyštudoval Strednú umeleckopriemyselnú školu na spracovanie kovov v Kremnici, odbor plošné a plastické rytie kovov u prof. Terézie Brezányovej, akademickej maliarky. V roku 1981 nastúpil do Technickej ústredne spojov v Bratislave /teraz Technická ústredňa pôšt/, ako rytec. Po roku 1985 sa začal aktívne venovať tvorbe príležitostných pečiatok, ktorých počet prevyšuje číslo 1000. Od roku 1991 pôsobí ako výtvarník – rytec v známkovej forme. Jeho školiteľom sa stal PhDr. Martin Čínovský. Umeleckú reprezentáciu nášho rytca tvorí vyše 140 známkových rytín. Viackrát získal prvenstvá vo verejnej ankete o najkrajšiu pečiatku roka, umelecké ocenenia a prestížne pocty i na medzinárodnom fóre. Získava ceny ministra za najkrajšie slovenské známky. Bravúrne zvládol náročnosť spracovania známkovej oceľorytiny aj vytvorenie známkovej grafiky. 

V roku 1993 vyšla výtvarná a rytecky riešená príplatková známka Slovenského Červeného kríža. Spomedzi prvotín púta pozornosť rytina FDC emisie 150 rokov od uzákonenia spisovnej slovenčiny. Je vytvorená zriedkavou bodkovou technikou. Obdivovať možno Horniakove rytiny FDC Chatama Sofer alebo A. de Saint – Exupéryho. Upútajú nás známky emisie Rok ochrany európskej prírody, emisia Alojz Szokol, Zázračný dážď pri Hrone, Nitra, hárček Hrad Nitra. Pozornosť si zaslúži Horniakova rytina známky predrománskeho Kostola sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, ktorá autorom /Igor Benca a František Horniak / priniesla 1. miesto v ankete Najkrajšia slovenská poštová známka roka. Táto dvojica vytvorila aj ďalšiu úspešnú emisiu – Sto rokov filmu, s dvojportrétom Paľa Bielika v role Jánošíka. Emisia bola ocenená Cenou ministra dopravy ako Najkrajšia poštová známka roka 1996. V tom istom roku bola Cenou ministra ocenená i rytina FDC Popradské pleso. V roku 1997 zvíťazila ďalšia známka, ktorá vznikla v spolupráci s Karolom Felixom, Vodný kolový mlyn v Jelke. Horniak vytvoril rytinu. Treba spomenúť známku 100 rokov volejbalu. Vznikla v spolupráci s Dušanom Nágelom – autorom ideového námetu. Umiestnila sa na 2. mieste v celosvetovej súťaži o najkrajšiu známku s témou storočnice volejbalu.

Výnimočný talent rytca potvrdili viacfarebné transpozície známok: Martin Benka - Krajina z Terchovej, tabuľová maľba Narodenia zo Spišskej Starej Vsi, Majster Ján, Zvestovanie Panne Márii zo Spišskej Soboty. Rytecká transpozícia olejomaľby Martina Benku – Krajina z Terchovej sa stala reprezentantkou našej známkovej grafiky z produkcie 1998 na medzinárodných prehliadkach. Táto známka získala 3. miesto Grand Prix de ľ Exposition WIPA vo Viedni. V roku 2002 si kultúrna a umeniamilovná spoločnosť pripomenula 150.výročie narodenia maliara Ladislava Medňanského. Slovenská pošta požiadala Františka Horniaka, aby vytipoval v zbierkach SNG také dielo Medňanského, ktoré by spĺňalo špecifické návrhy na grafický prepis a ryteckú transpozíciu do známkovej podoby. Zaujala ho olejomaľba Za humnami. Túto olejomaľbu sa rozhodol rytec F. Horniak pretlmočiť šesťfarebnou transkripciou. Známkový obraz potočného zátišia z okolia Strážok vydala Slovenská pošta 9.mája.2003. Známka získala tri domáce ocenenia, Najkrajšia známka roka 2003, Najkrajšia známková rytina roka 2003. Podľa verdiktu odbornej poroty Grand Prix de ľ Exposition WIPA 2003 vo Viedni, tejto známke bolo udelené 1. miesto a ocenenie Najkrajšia známka na svete. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Náš rytec František Horniak sa tvorbou dostáva medzi svetových rytcov. Možno niekoho pomýli rok 2002, ktorý je na známke vyrytý.

Záplavy v tomto roku postihli pražskú tlačiareň. Nefungovala šesť mesiacov. Preto známku vydali až v roku 2003 a v januári 2004 putovala na súťaž WIPA. Ocenenie si autor prevzal 28.mája 2005 vo Viedni. 18. novembra 2007 na pôde Slovenskej pošty, a. s., sa uskutočnilo odovzdávanie cien za Najkrajšiu známku roka 2007. Autorom známky Bratislavský hrad je prof. Dušan Kállay, autor výtvarného návrhu, za rytecký prepis ocenenie získal František Horniak. Cenu ministra za najlepšiu rytinu roka, za známku z emisie Umenie – F.X.K.Palko/?/: Svätá Alžbeta, získal tiež F. Horniak. 20. októbra 2005 vyšla z dielne umelca známka zachytávajúca obraz Karola Barona z cyklu Zázračnosť zátiší. V ankete WIPA v roku 1995 známka Ľudovít Štúr, získava 3. miesto na svete, v roku 1998 známka Martin Benka, Krajina z Terchovej získava 3. miesto na svete, v roku 2000 známka Dejiny poštového práva, 1. miesto na svete, v roku 2005 Medňanský, Potok za humnami, 1. miesto na svete, v roku 2007 známka Bratislavský hrad , ocenenie Najkrajšia slovenská známka roka. Známe sú známky s obrazom Nitry, Martina atď.

Mohli by sme pokračovať v tvorbe nášho najlepšieho zástupcu ryteckého umenia i ďalej. Všetci tí, ktorých jeho umenie fascinuje a sú mu naklonení, i tí, ktorí jeho umenie obdivujú, si môžu o ňom pozrieť dostupné stránky na internete. Verím, že František Horniak sa s kovom vie porozprávať. O jeho umení svedčia početné transpozície. Prihovárajú sa nám zo známok a z obrazových častí obálok prvého dňa vydania a tiež z mnohých príležitostných pečiatok. O možnosti pretvorenia tvrdého kovu nás Fero Horniak presviedča krásnymi argumentmi svojej tvorby.

František Horni...
Sedemfarebný kv...
Dejiny poštovéh...
Bratislavský hr...
Červený kríž
Karol Baron
Krajina z Terch...
Medňanský
Vodný mlyn Jelk...

Použitá literatúra:
www.pofis.sk/index.php?id?=192
www.infofila.cz/net/cteni.php?=151
www.telecom.gov.sk
www.mat.savba.sk/MODRY.../rok matematiky.htm
Bulletin: Fero Horniak
Slovensko 1996- Katalóg Slovensko
Denná tlač
Poštové zvesti

Share
© Michal Sládek 08. február 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12