header
Dnes je utorok 26. september 2023
 

Čierny krásavec

Tohto elegantného mestského vtáka často vídať poskakovať v parkoch, záhradách alebo poletovať na stromoch či okrasných drevinách pri vyhľadávaní potravy všade tam, kde je kúsok prírody. Je to drozd čierny (Turdus merula)z čeľade drozdovitých vtákov.

Kedysi tieto divé populácie drozda čierneho patrili k obyvateľom lesov a podhorských oblastí, ktoré opúšťali iba pri nedostatku potravy počas tuhých zimných období. Existujú dve formy čiernych drozdov. Jedna žije v lesoch, je veľmi plachá a druhá sa prispôsobila životu v mestách, kde dokáže prezimovať. Do teplých krajín odlietajú prevažnesamice s mláďatami.

Samček drozda čierneho je sfarbením celý čierny so žltým alebo žltooranžovým zobákom a žltým lemovaním očí. Samička je tmavohnedá. Patrí k vtákom, ktorý si dokáže srdnato brániť svoje životné teritórium najmä s príslušníkmi svojho rodua rovnako bojovne sa správať všade tam, kde ide o získavanie potravy. Živí sa hlavne dážďovkami, ale nepohrdne hmyzom,červami, semenami a ovocím. Počas zimného obdobia navštevuje príbytky miest, kde nachádza rôzne potravinové pochúťky a stáva sa z neho všežravec. Drozdy hniezdia všade, kde je to len možné, ale najčastejšie na kríkoch a stromoch dva ažštyrikrát do roka. Mnohé čerstvo vyliahnuté vtáky sa často stávajú korisťou domácich mačiek. Vyznačujú sa svojou prirodzenouostražitosťou, plachosťou a schopnosťou prispôsobiť sa životu v blízkosti ľudí. Niektoré z nich dokážu komunikovaťs človekom z bezprostrednej blízkosti. Spev drozda čierneho je jedným z najkrajších zo všetkých spevavcov. Rozoznámeho ľahko podľa flautovej melódie, ktorá sa nesie široko ďaleko krajinou a jeho prenikavé trilkovanie často nepohltíani hluk mesta.

V blízkosti ľudských obydlí žije aj drozd plavý (Turdus philomelos), ktorý patrí ku sťahovavým vtákom. Do svojich zimovísk v južných oblastiach Európy odlieta v septembri, až v prvej polovici októbra. Prilieta zvyčajne v marci.V posledných rokoch však tento druh na Slovensku už i prezimováva. V jarnom období nájdeme pri riekach a potokoch vidieťvzácnejšieho drozda červenkastého (Turdus iliacus) a bežnejšieho drozda čvíkotavého (Turdus pilaris). Najväčšiehoslovenského drozda možno nájsť v lesoch. Je ním drozd trskotavý (Turdus viscivorus), kde žije s jeho typicky horskýmdruhom drozdom kolohrivým (Turdus torquatus). Tieto zákonom chránené druhy živočíchov sú aj vynikajúcimi spevákmi.Trilkovať začínajú začiatkom jari počas teplejších dní, kedy sa ich prekrásne vtáčie koncerty rozliehajú celou prírodou.

Súvisiace články: Jarný spevák

Použitá literatúra:
http://snaturou2000.sk/zivocichy/drozd-cierny
http://www.vtaky.sk/atlas/atlasvtakov.php

Drozd čierny (s...
Drozd čierny (s...
Mláďa drozda či...

Share
© Anton Kaiser 12. december 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12