header
Dnes je utorok 28. máj 2024
 

Jastrab krahulec pozorovaný v obci Maňa

Začiatkom januára sa mi podarilo zachytiť v diaľke prudký pohyb vo vzduchu a keďže som mala so sebou aj foťák, vybrala som sa zistiť, čo sa deje. A mala som šťastie, podarilo sa mi tak zachytiť jastraba krahulca, čo práve ulovil hrdličku.
Jastrab krahulec (Accipiter nisus) je menši dravý vták z čeľade jastrabovité a vyskytuje sa v Ázií a Európe. Veľký je ako hrdlička a vyznačuje sa pohlavným dimorfizmom. Ten sa prejavuje vo veľkosti a sfarbení samca a samičky. Samec je asi o štvrtinu menší ako samica, má do červena sfarbenú hruď a tvár. Samica je na chrbtovej strane hnedosivá, nemá hrdzavo sfarbené sluchy a hrvoľ a vlnkovanie na brušnej strane je sivohnedé, nie hrdzavohnedé. Staršie vtáky sú prevažne sivé, mladé vtáky sú prevažne hnedé.
Krahulec loví najmä drobné vtáctvo – spevavce a niektoré menšie cicavce. Lieta veľmi obratne. Loví v lese medzi stromami alebo lieta nízko okolo krovín a loví aj v intraviláne. Na korisť sa prudko vrhá a často ju prenasleduje. Chytá ju prevažne vo vzduchu, ale aj na zemi.
Na území Slovenska sa počet hniezdiacich párov odhaduje na 1500-2000 párov. Pôvodne hniezdil v neprerušovaných lesoch, v lesoch s lúkami, čistinami, ale v súčasnosti obýva aj lesíky v otvorenej poľnohospodárskej krajine a urbanizované prostredie. Tohto konkrétneho jedinca – samičku, som pozorovala priamo v intraviláne obce Maňa, v blízkosti miestneho parku, ktorý spĺňa predpoklady na jeho výskyt a zrejme aj hniezdenie.
V Európe je krahulec stály až sťahovavý vták. Väčšina dospelých vtákov v zime opúšťa hniezdnu oblasť, dokázané je však aj prezimovanie na hniezdisku. V zime sa u nás zdržuje viac jedincov, vďaka migrácii zo severnejších oblastí. Nevedno, či tu tento jedinec hniezdi, alebo tu len zimuje, ale rozhodne je dôkazom, že jastrab krahulec loví aj na Požitaví.

 

Použitý zdroj: http://dravce.sk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=585&Itemid=158&lang=sk

.
.
.
.
.
.

Share
21. apríl 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12