Jastrab krahulec pozorovaný v obci Maňa
Začiatkom januára sa mi podarilo zachytiť v diaľke prudký pohyb vo vzduchu a keďže som mala so sebou aj foťák, vybrala som sa zistiť, čo sa deje. A mala som šťastie, podarilo sa mi tak zachytiť jastraba krahulca, čo práve ulovil hrdličku.
Jastrab krahulec (Accipiter nisus) je menši dravý vták z čeľade jastrabovité a vyskytuje sa v Ázií a Európe. Veľký je ako hrdlička a vyznačuje sa pohlavným dimorfizmom. Ten sa prejavuje vo veľkosti a sfarbení samca a samičky. Samec je asi o štvrtinu menší ako samica, má do červena sfarbenú hruď a tvár. Samica je na chrbtovej strane hnedosivá, nemá hrdzavo sfarbené sluchy a hrvoľ a vlnkovanie na brušnej strane je sivohnedé, nie hrdzavohnedé. Staršie vtáky sú prevažne sivé, mladé vtáky sú prevažne hnedé.
Krahulec loví najmä drobné vtáctvo – spevavce a niektoré menšie cicavce. Lieta veľmi obratne. Loví v lese medzi stromami alebo lieta nízko okolo krovín a loví aj v intraviláne. Na korisť sa prudko vrhá a často ju prenasleduje. Chytá ju prevažne vo vzduchu, ale aj na zemi.
Na území Slovenska sa počet hniezdiacich párov odhaduje na 1500-2000 párov. Pôvodne hniezdil v neprerušovaných lesoch, v lesoch s lúkami, čistinami, ale v súčasnosti obýva aj lesíky v otvorenej poľnohospodárskej krajine a urbanizované prostredie. Tohto konkrétneho jedinca – samičku, som pozorovala priamo v intraviláne obce Maňa, v blízkosti miestneho parku, ktorý spĺňa predpoklady na jeho výskyt a zrejme aj hniezdenie.
V Európe je krahulec stály až sťahovavý vták. Väčšina dospelých vtákov v zime opúšťa hniezdnu oblasť, dokázané je však aj prezimovanie na hniezdisku. V zime sa u nás zdržuje viac jedincov, vďaka migrácii zo severnejších oblastí. Nevedno, či tu tento jedinec hniezdi, alebo tu len zimuje, ale rozhodne je dôkazom, že jastrab krahulec loví aj na Požitaví.
Použitý zdroj: http://dravce.sk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=585&Itemid=158&lang=sk
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43