header
Dnes je nedela 3. december 2023
 

Rekordér aj v Zlatých Moravciach!

Vo vtáčej ríši je mnoho druhov, ktoré u človeka vzbudzujú úctu a obdiv pre ich nevídané schopnosti. K takýmto druhom určite patrí aj dážďovník tmavý. A preto, že tento vták hniezdi aj v Zlatých Moravciach, dovoľte aby som Vám ho predstavil na www.zitava.sk.

Dážďovníky patria medzi sťahovavé vtáky, ktoré u nás trávia najmenej času. Prilietajú medzi poslednými zimujúcimi vtákmi z Afriky, ale odlietajú už v polovici augusta. V minulosti na hniezdenie využívali prevažne dutiny stromov v starých lesoch a pukliny skalnatých brál. Hniezdenie v pôvodných prírodných podmienkach je dnes už veľmi zriedkavé (napríklad na Muráni v Belianskych Tatrách vo výške 2000 m. n. m.). Pred vyše sto rokmi opustila takmer celá populácia svoje prirodzené hniezdiská a presťahovala sa do blízkosti človeka v mestách i na vidieku, kde podobne ako lastovičky, nachádzajú lepšie podmienky na zahniezdenie. Dážďovníky hniezdia v podkroviach budov, častejšie však v štrbinách panelových domov. O dážďovníkoch sa vraví, že sú pánmi povetria, vo vzduchu lovia potravu, zbierajú hniezdny materiál, spia, dokonca sa i pária. Bez prestávky dokážu lietať aj niekoľko dní. Sú vtáčími rekordérmi v rýchlosti letu. Dosahujú rýchlosť až 300 kilometrov za hodinu (napr. medzi dravcami najrýchlejšie sokoly iba 270 km). Párenie a znáška 2-3 vajíčok prebieha v druhej polovici mája. Po asi 20 dňoch sa liahnu holé a slepé mláďatá. Obaja rodičia ich kŕmia na hniezde až dva mesiace (pre porovnanie 2-3 týždne je to u veľkosťou podobných vtákov).

Latinský názov Apus apus znamená beznohý, čo však nie je úplne pravda. Majú nápadne krátke nohy, ktoré nemôžu používať na chôdzu. Iba drápkami sa dokážu prichytiť na zvislých stenách. Zo zeme bez pomoci nedokážu vzlietnuť. SOS/BirdLife Slovensko vyhlásila dážďovníka tmavého „Vtákom roka 2008“, nielen pre jeho zaujímavý život a schopnosti, ale aj pre ohrozenie, ktoré mu spôsobuje blízkosť človeka. Zatepľovanie a spárovanie výškových panelových domov, bez potrebných opatrení zo strany ornitológov je v súčasnosti najvážnejším ohrozením pre dážďovníkov zo strany človeka. Preto pred budúcou hniezdnou sezónou dážďovníkom v Zlatých Moravciach vyrobíme a vyvesíme špeciálne búdky, ako alternatívu na ich zahniezdenie. Rovnako budeme v kontakte so spoločným stavebným úradom a v prípade potreby ich upozorníme na povinnosti k chráneným druhom živočíchov, pri stavebných úpravách fasád výškových budov.

Ak chcete pozorovať týchto zaujímavých vtákov, môžete ich vidieť v okolí Domu opatrovateľskej služby na Rovňanovej ulici, keďže jedna kolónia (asi 15 párov) v súčasnosti hniezdi v najvyšších štrbinách medzi panelmi. Spoznáte ich podľa charakteristického prenikavého pískania (sriiií). Často lietajú v malých skupinkách a na rozdiel od lastovičiek či belorítok sú celé tmavé a o dosť väčšie.

Share
© Ľudovít Chládek 07. júl 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12