header
Dnes je piatok 26. apríl 2024
 

Salamandra škvrnitá - vzácny klenot horného Požitavia

V lesoch Pohronského Inovca môžeme aj teraz v zime stretnúť tajomného a jedovatého obojživelníka - salamandru škvrnitú (Salamandra salamandra). Náhle oteplenia uprostred zimy, akými sme svedkami už pár rokov, mýlia nielen rastliny, ale aj živočíchy.

V sobotu 9. januára teplota vystúpila na 10 stupňov Celzia, čo pravdepodobne pomýlilo aj salamandru, ktorú sme stretli na skalnatom svahu potoka Bočovka (ľavý prítok p. Širočiny). Salamandry žijú tajomný a legendami opradený život. Počas dňa ich môžeme vidieť, len ak je po daždi, inak sú schované v dierach v zemi, pod skalami, vo vlhkom machu alebo v dreve. V noci vyliezajú za potravou ako sú: hmyz, červy a slimáky. Zdržiavajú sa v blízkosti horských potokov, prameňov, studničiek kde samice po párení (leto- jeseň) kladú už vyvinuté larvy priamo do vody. Tu zostávajú larvy aj cez zimu a ich premena na čierno žltú salamandru sa odohráva na jar. Pohlavne dozrievajú v štyroch rokoch a v prírode sa dožívajú až 25 rokov. Salamandre dorastajú do dĺžky 15-20 cm. Samce sú štíhlejšie a menšie s dlhšími a tenšími nohami. Pred zimou si dospelé jedince hľadajú vhodný úkryt v zemi, v dutinách pod skalami alebo v suchom dreve. Jednu som objavil aj v našej vodovodnej šachte, kde sa schovala do debničky s mrkvou.

Žltočierne sfarbenie kože tohto obojživelníka informuje každého živého tvora, že je jedovatý a netreba sa ho dotýkať. Jedové žľazy sú pod kožou a vyúsťujú pórmi na povrch. Sekrét je belavý, hustý a lepkavý s aromatickou vôňou. Obsahuje alkaloidy a pôsobí na nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, spôsobuje lokálnu anestézu. Otrávené zviera (vtáky, cicavce, obojživelníky) je najskôr nepokojné, potom dostáva prudké kŕče, stráca reflexy, má nepravidelnú činnosť srdca a na koniec paralýza končatín a dýchacieho centra spôsobuje smrť. Zaujímavosťou u tohto chráneného tvora je jeho citlivosť na vlastný jed, ak sa mu dostane do krvi. Jed zvonku silne dráždi sliznice a spôsobuje silné zápaly. Preto sa neoplatí salamandry dotýkať a ani náhodou si pretierať neumytými rukami oči. Ak sa nám to stane, treba si vypláchnuť oči čistou vodou.

Anglický názov pre salamandru škvrnitú je “Fire Salamander“ (Ohňová Salamandra). Spojenie ohňa a salamandry pochádza pravdepodobne z legendy. Salamandra sa často ukrýva v dreve, a tak po zbere paliva sa ľahko mohlo stať, že ju ľudia videli vychádzať priamo z ohňa a báli sa jej. Napríklad Leonardo da Vinci (1452-1519) o nej napísal: „Nemá žiadne tráviace orgány, nepríjma potravu iba oheň, v ktorom si obnovuje kožu.“ V 12.storočí sa spomína ako zviera žijúce v ohni, ktoré tvorí kokóny, z ktorých sa dá ušiť nehorľavý oblek. V Talmude sa spomína ako tvor z ohňa, každému kto sa potrie jeho krvou oheň neublíži. Tento tvor vznikne z ohňa, ktorý sa páli na jednom mieste sedem rokov. Takisto sa verilo, že keď sa obtočí okolo stromu, otrávi všetko ovocie. Ak padne do studne, každý kto sa z nej napije, zomrie...

Salamandry sa vyskytujú v strednej a južnej Európe, ale aj v Severnej Afrike (Alžírsko, Tunisko) a západnej Ázii. Medzi vzácne patria: salamandra atra žijúca v Alpách (od 700m-1700m) - sú úplne čierne alebo majú zlatožlté škvrny na chrbte. Najohrozenejšia je Salamandra infraimmaculata, ktorá žije v Turecku, Izraeli, Sýrii, Libanone, Iraku a Iráne.

Použitá literatúra:
Jedovaté a nebezpečné organizmy, UKF, r.2008: http://dam.fpv.ukf.sk/mod/resource/view.php?inpopup=true&;id=456
http://en.wikipedia.org/wiki/Fire_Salamander
http://en.wikipedia.org/wiki/Salamander_(legendary_creature)

salamandra v sp...
studnička so sa...
larva zo studni...
potok Bočovka
Bukový les v In...

Share
© Marek Rakovský 15. január 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12