header
Dnes je nedela 28. apríl 2024
 

Vznik erbu obce Maňa

Hneď na začiatku treba povedať, že obecný erb je symbolom obce chránený zákonom. Erb spolu s pečaťou a vlajkou predstavujú trojicu základných symbolov obce. Obec označuje svojim erbom a vlajkou obce budovu, ktorá je sídlom orgánov obce, zasadaciu miestnosť obecného zastupiteľstva a úradnú miestnosť starostu obce, uvítacie tabule na vstupoch do obce, ale erb sa používa aj na úradných pečatidlách.

      Tvorba erbov má svoje pravidlá a princípy. Rešpektovanie princípu historickosti znamená, že pri tvorbe erbu sa vychádza z najstaršej zachovanej historickej pečate. Historická pečať obce je východiskový heraldický prameň, ktorý nám vytvára spojenie medzi minulosťou a prítomnosťou. A tak to bolo aj pri zrode obecného erbu obce Maňa. Treba tu však pripomenúť, že sa muselo vychádzať zo skutočnosti, že obec Maňa vznikla zlúčením obcí Veľká Maňa a Malá Maňa. Takže aj erb musel vychádzať z dvoch historických pečatí.

      Malá Maňa bola oddávna poľnohospodárska obec, ktorú mali vo vlastníctve šľachtické rody. Na túto skutočnosť poukazuje aj symbol obce. Zatiaľ poznáme iba novodobé pečatidlo Malej Mane. Je z roku 1843 a dodnes sa zachovalo v Štátnom oblastnom archíve v Šali. Letopočet je vyrytý v rukopise: *KI (s)MANYAI HELYSEG PECSETJE* 1843. V pečatnom poli je vyrytý úplný rodový erb. V štíte vidno vzpriameného dvojchvostého leva, ktorý v pravej prednej končatine drží šabľu. Na vrchnom okraji štítu sa nachádza zemianska koruna, spod ktorej vychádzajú prikrývadlá. Klenotom je šabľou ozbrojené obrnené rameno. Zatiaľ sa nám nepodarilo zistiť, koho erb si obec privlastnila.

      Práve opísané pečatidlo Malá Maňa určite používala až do začiatku nášho storočia. V druhej polovici minulého storočia ho v kancelárskej praxi silno obmedzila nápisová pečiatka s textom: KOZSÉG KIS-MANYA. Našli sme ju na listine z roku 1882. Spomenuté erbové pečatidlo mohla obec obnoviť ešte aj v roku 1938-1945 – teda v rokoch jej pripojenia k Maďarsku. V tomto čase mohla však Malá Maňa obnoviť aj svoje staršie pečatidlo, na ktorom mohol byť aj celkom iný znak, ktorého vzhľad ale nepoznáme.

Tabuľa pri vstupe do obce

      Vo Veľkej Mani sa miestni obyvatelia taktiež zaoberali poľnohospodárstvom. V tomto zdroji obživy pramení aj historický symbol obce. V pečatidle z 18. stor. je vyryté kolmo postavené čerieslo s lemešom, s hrotom smerujúcim nadol. Kruhopis pečatidla znie: SIGILLUM NAGI MANIENSE. Jeho odtlačok sme našli na dokumentoch z rokov 1776-1785.

      Na konci minulého storočia jeden odtlačok tohto pečatidla obec poslala aj do Krajinského archívu v Budapešti, kde ju niekto z listu vzápätí vystrihol. Nachádza sa tu už iba poznámka, že o pôvode znaku sa nič nevie. Opísané pečatidlo z 18. stor. obec určite používala nepretržite až do začiatku 20. storočia. V administratívnej praxi ju na konci minulého storočia značne obmedzila nápisová pečiatka s textom: * NAGY MÁNYA * KOZSÉG PECSÉTJE. Našli sme ju na listoch z rokov 1889 a 1890. Symbol obce z 18. stor. mohla obec obnoviť aj v rokov 1938-1945.

      Jediným schodným riešením pri tvorbe obecného erbu bolo zlúčenie zachovaných znakov pečatidiel: Veľká Maňa - z rokov 1776 - 1785 a Malá Maňa - z roku 1882 , do jedného štítu.


      Súčasný erb obce Maňa navrhol Prof. PhDr. Jozef Novák, DrSc. nasledovne: Červený štít, v strede ktorého stojí zlatý (žltý) dvojchvostý lev. V pravej prednej končatine nesie striebornú (bielu) šabľu so zlatou rukoväťou (historický erb Malej Mane). Pred levom je kolmo postavené s hrotom nadol smerujúce strieborné (biele) čerieslo / je zvislé krájadlo na pluhu, resp. časť pluhu – radlica/, za jeho chrbtom je tak isto kolmo postavený strieborný lemeš / rezná časť pluhu, ostrá kovová časť pluhu na vodorovné rezanie a podoberanie zeme pri orbe/ s hrotom smerujúcim tiež nadol (historický erb Veľkej Mane).

      V tejto podobe bol erb schválený heraldickou komisiou Ministerstva vnútra SR dňa 9. decembra 1996. Do života bol slávnostne uvedený požehnaním obecných symbolov v kostole Sedembolestnej Panny Márie v Mani, dňa 28. septembra 1997.

 

Pri tvorbe erbu sa vychádzalo:
-Magyarország vármegyei és városai. Bars vármegye. Budapest, b.r., s. 52 , 57 , 210.
-Vlastivedný slovník obcí na Slovensku II. Bratislava, Veda 1977, s. 228.
-Magyar országos levéltr III. Osztály. Altenburger pecsétgyujteménye fasc. 7, Bars vármegye
-Štátny oblastný archív v Nitre so sídlom v Šali. Župa Tekovská. Urbarialia F 14, č. 101-110,
F 19, č. 18. Zbierka pečatidiel a pečiatok Nitrianskej župy. Tablo pečatí obcí Nitrianskej župy. Zbierka pečate pôšt a obcí z fondu Župa Nitrianska, Podžupan. Adm.
-Ústredný archív geodézie a kartografie v Bratislave. Operáty katastrálnych máp, Tekovská župa č. 36. Stereografické projekcie o. Zlaté Moravce, č. 85.

Tabuľa pri vstu...
Erb obce Maňa
Vlajka obce Maň...
Obecná pečať
Tabuľa k 770. v...
Nápisová pečiat...


Použitá literatúra:
Kronika obce Maňa
Obec Maňa


Súvisiace články:
Heraldika požitavských obcí

 

 

 

 

 

Share
© Pavol Tinák 07. január 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12